Lokomotywa to jeden z najbardziej znanych wierszy Tuwima, który doczekał się bardzo wielu wydań. Ale w takiej wersji jeszcze go nie widzieliście!
Wydawnictwo GRAiMY połączyło wiersz z grą. Gra ta trochę przypomina memory, z pozoru wydaje się łatwa, jednak można sobie według własnych potrzeb tak udoskonalać, czy też umilać rozgrywkę, że nieprędko się ona znudzi.
PUFI to Pamięciowa Układanka wzbogacona Fabułą oraz Ilustracjami o tematyce nawiązującej do treści wybranego utworu. To gra inna niż wszystkie. Przeznaczona dla dzieci powyżej 4 roku życia, jednak myślę że nawet trzylatek dałby sobie radę z uproszczoną jej wersją.
W grze chodzi o to, aby ułożyć całą lokomotywę. Odnaleźć wszystkie wagoniki w tym samym kolorze, a dodatkowo odkryć jednocześnie dwa kartoniki specjalne. Wygrywa ten, kto pierwszy to zrobi.
Na początku jednak musimy pomieszać i porozkładać kartoniki tak, aby nie było widać co się na nich znajduje. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. Odkrywa dwa kartoniki...
I teraz tak - gdy gramy we dwójkę, układamy po dwie lokomotywy (są cztery w różnych kolorach). Gdy w trójkę, wtedy jeden komplet chowamy do pudełka, lub też dla utrudnienia zostawiamy go i po prostu nikt tego koloru nie zbiera, zostaje on zakrywany na środku. Istotną kwestią jest zapamiętanie położenia kartoników dodatkowych, gdyż musimy je jednocześnie odkryć gdy będziemy mieć już cały pociąg złożony. I ubiec w tym innych graczy! A zaznaczyć trzeba, że wszyscy widzą kto co odkrywa, bo trzeba te kartoniki tak odwracać by każdy mógł zobaczyć.
Rozgrywka jest bardzo dynamiczna. Gra doskonale ćwiczy pamięć i koncentrację, a także spostrzegawczość. To taka fajniejsza, bo wzbogacona wersja memory :)
Lokomotywa wykonana jest bardzo dobrze, kartoniki są sztywne, nie wyginają się, przetrwa długie godziny grania, a nawet pewnie niejedno dziecko. Jako że Martynka na pamięć zna ten wiersz Tuwima, bardzo często w nią gramy w rytm powtarzanych wersów. Za każdym razem zabawa jest świetna!
Zapraszam także na videorecenzję, w której co nieco o grze mówimy i pokazujemy, jak się w nią gra:
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu GRAiMY.
0 Comments: